16. 11. 2010

Önemli bildirim: akrabaonline.com sunucusunun kapanması

MyHeritage.com.com, akrabaonline.com`yi aldıktan sonra, akrabaonline.com kullanıcılarının bilgileri MyHeritage.com`a aktarılmıştı. Ağaçlarında çalışmaya devam etmek isteyenlerden bu yılın Şubat ayından itibaren MyHeritage.com sitesinden oturum açmaları istenmişti.

Kullanıcıların halen akrabaonline.com üzerinden bilgilerine ulaşabilme olanağı varken, bu erişim sadece salt-okunur haldedir. Bununla birlikte, kullanıcılar fotoğrafları da dahil olmak üzere bedava GEDCOM aktarımını yapmak ve ileride kullanmak üzere verilerini saklamak için akrabaonline.com`yi kullanabilirler.

akrabaonline.com`deki veriler Alman sunucular (Hamburg`ta) üzerinden sağlanmaktadır. Sözleşmeye bağlı nedenlerden dolayı, MyHeritage.com, bu sunucuları kendi sunucularına dönüştürmelidir. Kapanış ilk başta 18 Ağustos 2010 olarak planlanmıştı. Ancak MyHeritage.com yeniden müzakereye oturdu ve kiraladığı sunucuları Ocak 2011`e kadar uzattırabilmeyi başardı. Bu nedenle, akrabaonline.com eğer istenirse GEDCOM dosyalarının bedava aktarımı ve verilere erişim için 31 Ocak 2011`e kadar açık olacaktır. Ancak, bu tarihten daha uzun bir süre akrabaonline.com`nin açık kalması mümkün değildir.

Kullanıcıların gizliliğini korumak adına, bütün veriler 31 Ocak 2011 tarihine kadar tamamen ve geri dönüşümsüz olarak silinecektir. Bütün bilgiler MyHeritage.com`a aktarıldığından beri, akrabaonline.com bilgilerinin kopyasını sunuculara göndermek gerekli değildir. Sizi önceden bu değişimle alakalı olarak bilgilendirmek istedik, böylece akrabaonline.com`ye erişimin kesilmesinden haberdar olacaksınız.

04. 02. 2010

Akrabaonline.com, MyHeritage.com ile Birleşiyor:

IMG_5785

Akrabaonline.com ile MyHeritage.com birleşmesinin mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz !

Akrabaonline.com ekibinin, özellikle kullanıcıları için yeni imkanlar verebilecek olmasından dolayı sevinci bir kat daha arttı. Düşüncemiz şudur ki bu işbirliği uzun soluklu olacak ve kullanıcılarımıza  daha bir büyük bir kurum ile en iyi çözümleri bulacağız. Bu büyük kurum ile aile veya atalarınızı araştırırken güvenilirlik ve bir çok yeni özellik sağlayacağız.

İlk anda sizlere sunacağımız iki yeni avantajdan birisi 13 milyon aile ağacından ve 530 milyon profilden ulaşan tanımadığınız akrabalarınıza ulaşmanızı sağlayacak bir veri bankası ve kapsamlı resim yönetimidir.(Yüz tanımlama, basit resim sıralama, mobil cihazlarala resim aktarımı ve detaylı düşünülmüş slayt gösterimi)

Bilgilieriniz güvenli ve ücretsiz bir biçimde MyHeritage.com sistemine eklenme için taşınacaktır.Gizlilik ilkeleri açısından MyHeritage.com ve Akrabaonline.com oldukça birbirine benzemektedir.Daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İki firma da ailelerin ortak geçmişlerini bulmak amacıyla ,birbirlerine yardım edebilmeleri ve bağlantı içinde kalabilmelerine destek olarak basit, açık ve güvenilir çözümler sunmaktadır.Bu tamamlayıcı fonksiyonlar , bütünleyici noktalar ve iki firmanın tecrübe paylaşımları büyük bir avantaj sağlayarak sizleri daha memnun edecek hizmetler sunacağız.

Bundan böyle aile tarihinizi ortaya çıkartmanız için sizlere sürükleyici ve yeni özellikler bulacaksınız.Daha detaylı bilgiyi MyHeritage.com ’da bulabilirsiniz.

24. 09. 2009

Yeni:Profil Resimli GEDCOM Dosyası

Akrabaonline.com’a yeni ve kullanışlı bir özellik daha eklendi: Resimli GEDCOM dosyası. Premium kullanıcılar artık sitemizde oluşturdukları soy ağaçlarını bilgisayarlarına profil resimleri ve avatarlarla birlikte GEDCOM dosyası olarak yükleyebilecekler.  Bilgisayara yüklenen dosya uygun bir PC programıyla açıldığı takdirde, Home Edition programımızla mesela, soy ağacıyla birlikte profil resimleri ve avatarlarda görüntülenebilecek.

İşlemi gerçekleştirmek için soy ağacınızın sol tarafında bulunan “Soy Ağacı Ayarları”ndan “GEDCOM-taşı” seçeneğini tıklamanız yeterli. Premium abonelik edindiğiniz takdirde 100.000 profile kadar olan soy ağaçlarını profil resimleriyle birlikte bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz.

Dosyanız hazır olduğu zaman yükleme için email ile bilgilendiriliyorsunuz. Verileriniz ZİP dosyası (.zip)  şeklinde hazırlanıyor.  Hazırlanan dosya bilgisayarınızda şu şekilde görüntülenecektir:

(.zip uzantılı dosya)

Yapmanız gereken tek şey çift tıklayarak dosyayı açmak ve bilgisayarda herhangi bir yere, masaüstü mesela, kaydetmek.

Uyarı:

Soy ağacınızındaki profillerin açılan programda resimlerle görüntülenebilmesi için:

1. GEDCOM dosyasını ayırın

2. Kaydedilen avatar ve profil resimlerini gedcom dosyanıza aktarın. Resim dosyalarını gedcom dosyasına eklemezseniz şayet resimleri profillerde görüntüleyemezsiniz.

Örnek:

örnek

23. 09. 2009

Yeni: Kekulé Numaralı Profiller

Artık akrabaonline.com kullanıcıları soybilim kriterleri dahilinde soy araştırması yapıp aile bireylerine ait profillerde Kekulé numaralarini görüntüleyebilecekler.

kekule

Nedir?

Mucidinin adını taşıyan Kekule Sitemi 1898 yılında Stephan Kekulé von Stradonitz tarafından geliştirilmiş, uluslararsı kabul gören, soybilim araştırmacıları tarafından aile bireylerini sistematik numaralandırmak için kullanılan bir düzendir.

Sistemimizde cinsiyet ayrımı gözetmeden soy ağacını oluşturan kişi soybilim kriterleri dahilinde ‘1′ numarasıyla işaretlenir. Bu doğrultuda kişinin babasına ait kekulé numarası ‘2′ annesine ait kekulé numarası ‘3′ olacaktır. Aynı kişinin anne ve babasının ebeveynlerinin kekulé numaraları  ise 2+ şeklinde hesaplanarak bulunabilir. Bu durumda kişinin babasının babasına ait kekulé numarası ‘4′ annesinin babasına ait kekulé numarası ise ‘5′ olacaktır.

Bu numaralar aynı zamanda soy ağacınıza ait oluşturduğunuz listelerde de karşınıza çıkacaktır. Kekulé numaralarını gösteren bir ata listesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Kategori Güncel
22. 09. 2009

Yeni: Soyadı Haritaları

Akrabaonline.com’un çıkış sayfası yenilendi. Artık sayfadan çıkış yaptıktan sonra sitemizde yer alan tüm soyadı haritalarını bulabilir ve soyadınızın ülkelere göre dağılımını harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Aramak istediğiniz soyadını yazdıktan sonra ülke belirlemek zorundasınız:

Unbenannt

Şu anda sistemde 10 soyadı haritası bulunmaktadır: Almanya, Avusturya, İsviçre, Polonya, Hollanda, Fransa, İspanya, ABD, Kanada ve Arjantin. En kısa zamanda Türkiye haritası da sisteme dahil edilecektir.

harita

Kategori Özellikler
17. 09. 2009

Mutlu Bayramlar

Sevdiklerinizle beraber şeker tadında mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.

Akrabaonline.com Ekibi

bayram

16. 09. 2009

Eşleşmeler

Artık soy ağacınıza eklediğiniz profiller sistemimiz tarafından veri bankamızda yer alan 100  milyonun üzerinde profille karşılaştırılarak akrabalarınıza ulaşmanız sağlanıyor. Bu şekilde sadece isim benzerliğinden kaynaklanan yanılmalar önlenip akraba olma ihtimaliniz yüksek profillere ulaşmanız mümkün. Profiller arasında büyük derecede (isim, doğum yeri-tarihi, anne/baba, kerdeş isimleri vs.) benzerlik bulunduğu takdirde söz konusu profiller soy ağacında ve kişinin profilinde özel olarak işaretleniyor:

e1

Bu işaretle birlikte eşleşme sayısını da görebilirsiniz. Yukarıdaki profile ait örneğin sadece 1 adet eşleşme bulunduğu için 1 sayısı görüntüleniyor. Bunun haricinde premium üyeler eşleşme işaretine tıkladıkları an diğer profil ve kendi profilleri arasındaki karşılaştırmalı tabloyu görebilir ve diğer profilin yöneticisiyle irtibata geçerek soy ağaçlarını birleştirmeyi teklif edebilirler.

eslesme

(Resmi büyütmek için tıklayın)

Ayrıca ‘Eşleşmeler’ menüsünde tüm soy ağacındaki eşleşmelere ait sıralı bir listeyi bulabilirsiniz. Bu listede profil karşılaştırmalarındaki detaylı bilgileri görebilir ve bulunan kişinin akrabanız olup olmadığına karar verebilirsiniz.

e4 (Resmi büyütmek için tıklayın)

Kısa bir süre önce başlattığımız bildirim uygulamasıyla da bulduğumuz eşleşmelerden email yoluyla anında haberdar ediliyorsunuz.

Kategori Güncel
15. 09. 2009

Yeni: Çevrilebilen Profil Kartlarında Daha Detaylı Bilgi

Artık çevrilebilen profil kartlarının arka yüzünde çok daha fazla bilgi yer almakta. Çevrilebilen profil kartlarını etkinleştirmek için soy ağacının sol sütunuda bulunan  ‘Soy Ağacı Ayarları’ndan ulaşacağınız ‘Ekran Ayarları’ menüsünden ‘Kişi Görüntüleme’ seçeneğine tıklayıp ‘çevrilebilen kartlar’ uygulamasını etkinleştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

profil

Profil kartlarında şu anda yer alan bilgiler şunlardır:

  • Kekulé No
  • Doğum Tarihi ve Yeri (Yeni)
  • Yaş (Yeni)
  • Biyografi
  • Meslek
  • Ölüm Yeri ve Tarihi (Yeni)
  • Eş (Yeni)
  • Tanışma/Evlilik Yıl Dönümleri (Yeni)
  • Son Düzenlenme Tarihi
  • Yönetici
10. 09. 2009

Yeni: Profillere Önemli ‘Olay’ları Ekleyin

olaySoy araştırmasındaki en önemli noktalardan biri de elde edilen verilerin doğru şekilde arşivlenmesidir. Bu amaçla profillere kişilerle ilgili akla gelebilecek her türlü bilginin kaydedilmesi için onlarca seçenek ekledik. Ama buna rağmen kullanıcıların askerlik, nişanlanma, akademik ünvan, ödül vs. gibi kendileri için büyük anlam ifade eden olaylarla ilgili daha fazla bilgiyi kolayca kaydedebilmesini sağlamak için ‘Olay’  alanını etkinleştirdik.

Her profilde ‘bilgileri düzenle’ bölümünde yer alan ‘genel bilgiler’ seçeneğinden ulaşabileceğiniz ‘olay’ uygulamasını kullanmak  için yapmanız gereken tek şey eklemek istediğiniz olayı seçip ilgili tarih, yer ve tanımları yazmak. Olaylar listede alfabetik olarak sıralanmıştır. Listede eklemek istediğiniz olay mevcut değilse  ‘özelleştirilmiş’ seçeneğini kullanarak farklı olay bilgisi ekleyebilirsiniz.  Eklemek istediğiniz olay birden fazlaysa ‘Başka olay ekle’ seçeneğini kullanarak dilediğiniz kadar olayı kendi profiliniz veya diğer profillere ekleyebilirsiniz.

olay

Kategori Güncel
09. 09. 2009

Ramazan ve Akrabaonline

Hicri takvimin 9. ayı olan Ramazan akrabalar arası münasebetleri geliştiren, sevgi ve saygının arttığı, paylaşma ve yardımlaşmanın önem kazandığı bir aydır. Özellikle şeker bayramında yapılan ziyaretler tüm ailenin bir araya gelmesi için çok iyi bir fırsattır. Akrabalarınızla irtibatta kalmak istiyor ama buna yeterince  zaman ayıramıyorsanız işte size pratik çözüm: akrabaonline.com.

Akrabaonline.com akrabalık ilişkilerini artık sanal ortama taşıdı. Size ve akrabalarınıza özel tek size. Her aile bireyi ve akraba için profil oluşturabiliyor ve dilediğiniz kadar akraba daveti gönderebiliyorsunuz. Akrabaonline.com her nesile hitap eden tek sosyal ağ.

Kategori Güncel